Jak przygotować dziecko do przedszkola? 5 praktycznych porad. Edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna Kraków

Po wielu godzinach przygotowań w końcu nadchodzi TEN dzień. Twoje dziecko idzie do przedszkola. Rozpoczyna się jego edukacja przedszkolna – nowy etap w życiu. Skąd jednak mieć pewność, że jest na niego gotowe? Jak możesz mu pomóc?

Wśród rodziców krąży wiele „złotych rad” na temat oswajania pociech z pierwszymi krokami w murach szkolnych. Jedni doradzają brak czułych pożegnań, inni rzucanie na głęboką wodę, jeszcze inni wielogodzinne rozmowy. My przygotowaliśmy 5 sprawdzonych zasad:

1. PO PIERWSZE: NIE STRASZ
Wielu rodziców chcąc zmotywować swoje maluchy stosuje metodę polegającą na straszeniu przedszkolem. Dziecko słysząc: ” Dzieci w przedszkolu szybciej się ubierają!”, czy „Opowiem wszystko Pani w przedszkolu!” po prostu zaczynają się bać tego miejsca. Nie strasz swojego dziecka!

2. NIE WYOLBRZYMIAJ
Wprawdzie pierwszy dzień w przedszkolu jest wielkim wydarzeniem, jednak dla tak małego dziecka lepsza jest świadomość, że to coś normalnego. Edukacja wczesnoszkolna to obowiązek każdego dziecka. Rozmawiając z malcem o przedszkolu jak o czymś zupełnie zwyczajnym odniesiemy lepszy efekt, niż podkreślając jak ważny to czas. Dziecko nie będzie odczuwać presji „wielkiej chwili” i nie będzie się tak stresować.

3. DAJ WYBÓR
Kompletując wyprawkę pozwól dziecku samemu wybrać rzeczy dla siebie. Niech zdecyduje jaką chce szczoteczkę, który bohater ma być na plecaczku i jaki wzór na koszulce. Mając koło siebie przedmioty, które mu się podobają i do tego samo mogło je wybrać – będzie czuło się pewniej.

4. DAJ CZAS
Bez względu na to, czy to Kraków, czy Chicago – dziecko powinno mieć czas na to, by oswoić się z nową sytuacją. Warto w tym celu skorzystać z godzin adaptacyjnych oferowanych przez placówki.

5. MEJ CZAS
Spraw aby zarówno droga do przedszkola, jak i powrót z niego były dla dziecka atrakcyjne i miłe. Może poskaczcie po kałużach, albo pograjcie w skojarzenia? Zapytaj o to, jak maluch spędził dzień. Dowiedz się co mu się podobało, w co się bawił. Czując zaangażowanie i zainteresowanie z twojej strony tym, co go spotyka – dziecko lepiej zniesie rozłąkę.

Pamiętajmy przede wszystkim, że każde dziecko jest inne. Postarajmy się więc, aby w czasie adaptacji wczesnoszkolnej czuło się komfortowo, bezpiecznie i wiedziało, że rodzice zawsze je wspierają.

You may also like...