Jak nakarmić niejadka w 10 min? 3 sprawdzone sposoby. Miarka wzrostu dla dzieci – rozwój dziecka

Jeżeli jesteś tym wyjątkowym rodzicem, którego pociecha nie grymasi przy jedzeniu – zazdroszczę. Jeżeli jednak chociaż raz przekonałeś się, jak tragiczne w skutkach może być pokrojenie kanapki w trójkąty zamiast kwadratów, zdecydowanie znajdziesz tu coś dla siebie.

Prawidłowy rozwój dziecka spędza sen z powiek prawie każdemu rodzicowi, zwłaszcza jeśli nie dopisuje mu apetyt. Kontrolne badania krwi, poszukiwania przyczyny, wymyślnie wyglądające posiłki. Na pewno sporo siwych włosów poświęciło z tego powodu swoje barwne życie. Przedstawiam wam 3 sposoby, które uratowały mnie przed siwizną:

1. Daj dziecku wybór
Zanim przygotujesz dziecku kanapkę spytaj: „wolisz z dżemem, czy z szynką?”. Zanim przygotujesz obiad – zapytaj na co ma ochotę.
2. Nie „futruj” na siłę
Dziecko ma żołądek wielkości swojej piąstki. Jeżeli nie chce zjeść obiadu o danej porze dnia, to może nie zdążyło jeszcze zgłodnieć? Zamiast obfitego drugiego śniadania podaj mu np. jabłko. Nie podkarmiaj też dziecka co chwilę przekąskami.
3. No stress
Jeszcze żadne dziecko nie umarło nad talerzem zupy. Jeżeli nie smakuje mu obiad, to może posmakuje kolacja? Daj mu na jedzenie tyle czasu, ile będzie potrzebować. Odrobina kreatywności również nie zaszkodzi. Zróbcie obiad razem. Dzieci o wiele chętniej jedzą, gdy mogą współtworzyć posiłki razem z rodzicem.

Jeżeli pomimo starań wasze dziecko i tak będzie odmawiać jedzenia, ważne jest, aby regularnie robić mu wyniki krwi. W celu sprawdzenia, w jakim tempie rozwija się wasz maluch pomóc może również miarka wzrostu dla dzieci oraz wprowadzanie wszystkich pomiarów (wagi, wzrostu) do siatek centylowych. Jeżeli pomimo słabego apetytu dziecko rozwija się prawidłowo – możliwe, że taki jego urok i nie ma co siwieć ze stresu.

You may also like...